• Strava v tehotenstve

  Komentáre vypnuté na Strava v tehotenstve
  15. júna 2021 /  Nezaradené

  Držíte v rukách pozitívny tehotenský test, a to je chvíľa, ktorou vám začína dobrodružná cesta. Potrvá presne deväť mesiacov a na jej konci bude množstvo lásky, emócií a radostí. Aj keď tehotenstvo určite nie je choroba, platí, že by na seba žena mala dávať pozor. Vyhýbať sa prehnanej námahe, nervozite či stresu. Oboznámiť by sa mala určite aj s tým, čo nejesť v tehotenstve a čo jej, naopak, dodá energiu a dostatok potrebných vitamínov. Mať široké spektrum informácií vás možno uchráni od zbytočných komplikácií či, nedajbože, nešťastí. 

  Čo nejesť v tehotenstve

  Obmedzovať sa nie je práve najjednoduchšia úloha. V čase, keď vami lomcujú všelijaké hormóny to bude o to ťažšie. A možno nie. Ktovie. Podstatné je, že práve na tento tehotenský test ste s nádejou čakali, a tak zopár mesiacov vydržíte čokoľvek! 

  Čomu sa teda vyhnúť a čo nejesť v tehotenstve? Bezpochyby, na čierny zoznam patria surové ryby, pretože obsahujú baktérie. Ak si však lososa, tresku alebo tuniaka upečiete na panvici či v rúre, stanú sa pre vás významným prínosom omega-3 mastných kyselín, ktoré v našom tele zohrávajú významnú úlohu. Podporia vývin dieťaťa, jeho nervovej sústavy a mozgu. 

  Vynechať z jedálneho lístka by ste mali syry, predovšetkým hermelín a nivu. Huby v tehotenstve by ste mali obmedziť, prípadne ich úplne vynechať, pretože sa na nich viažu toxické látky. Ak by ste si z lesa náhodou priniesli nesprávnu hubu, pre vaše dieťatko to môže mať až tragické následky. 

  Vyhýbajte sa tiež vnútornostiam a ich nesprávnemu spracovaniu. Samozrejmosťou je úplné obmedzenie alkoholu a kávy. 

  Ale ja huby milujem…

  Nájdu sa mamičky, ktorým huby, jednoducho, chutia a nevedia si predstaviť, že si v priebehu deviatich mesiacov nebudú môcť na nich pochutnať. Pravdou je, že odborníci -gynekológovia huby v tehotenstve nezakazujú. Upozorňujú iba na to, aby nastávajúce mamičky dbali na zber tých správnych húb. Zdravá tehotná žena by mala jesť všetko, na čo dostane chuť, pretože presne na to isté má chuť aj jej budúce dieťa…

  Posted by Katka Pietrová @ 11:45

Comments are closed.