• Servis, oprava a údržba okien – čo by ste mali vedieť?

  Komentáre vypnuté na Servis, oprava a údržba okien – čo by ste mali vedieť?
  15. mája 2022 /  Bývanie

  Okná sú nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. Mnohokrát nie sú len praktickým a účelovým prvkom, ale majú zároveň aj estetickú funkciu. Presvetľujú domácnosť a poskytujú čerstvý vzduch. Avšak aj na okná v domácnosti vplýva niekoľko faktorov a môže dochádzať k ich poškodzovaniu. A tu na scénu vstupuje servis okien. Čo by ste mali vedieť o oprave a údržbe okien?

  Drevené verzus plastové

  Najčastejšou dilemou pri výbere okien je rozhodovanie sa pre materiál okien. Najčastejšie sa rozhodujeme medzi plastovými a drevenými oknami. Každé z týchto typov okien so sebou prináša hneď niekoľko benefitov ale aj nevýhod. Tak napríklad, plastové okná sú ekonomickejšou voľbou no majú nižšiu životnosť, drevené okná sú zas o čosi viac finančné náročné, avšak odzrkadľuje sa to na ich dlhšej trvácnosti a životnosti. Drevené okná sú viac ekologickou voľbou a plastové okná si zas vyžadujú menšiu mieru starostlivosti. Pri drevených oknách musíte rátať s prvkami, ako je povrchová úprava dreva či ošetrenie dreva, kým pri plastových oknách povrchová úprava nie je potrebná. Povrchová úprava drevaošetrenie dreva pri drevených oknách je však spôsobom, akým oknám zabezpečiť dlhšiu trvácnosť a vyššiu odolnosť voči vonkajším vplyvom. Ak je zabezpečené pravidelné ošetrenie drevapovrchová úprava dreva, drevené okná môžu dosahovať životnosť dokonca aj sto rokov. Kým v prípade plastových okien je ich životnosť len niekoľko desiatok rokov. V každom prípade výber okien a ich materiálu závisí od požiadaviek, možností a dostupnosti. 

  Či už ide o plastové alebo drevené okná, bez rozdielu na materiál, na ich funkčnosť, odolnosť aj životnosť vplýva niekoľko faktorov. Ide o poveternostné vplyvy, zmeny teplôt, zmeny vlhkosti ale aj manuálne zaobchádzanie. Každý typ okien, či už sú to klasické okná, strešné okná alebo aj veľké francúzske okná, si vyžaduje patričnú starostlivosť a pravidelnú údržbu. Vašim oknám by ste mali dopriať pravidelný servis a údržbu, vďaka ktorým sa dajú zistiť aj počiatočné poškodenia, ktorých odstránenie či oprava je omnoho jednoduchší a aj finančne menej nákladná, než oprava rozsiahlejších poškodení či celková výmena okien. 

  Najčastejšie poškodenia a servis okien

  Najčastejšími poškodeniami, s ktorými sa pri oknách môžete stretnúť, je nedostatočná izolácia okien, nedostatočná funkčnosť a pohyblivosť okien, poškodenie kovania, pántov či zlé tesnenie okien. Všetky tieto nedostatky potom následne vplývajú nielen na samotnú funkčnosť okien, ale aj na kvalitu prostredia domácnosti či na výdavky na kúrenie. Napríklad, pri nedostatočnom tesnení môže dochádzať k úniku tepla z domácnosti a tak môžete míňať viac na kúrenie. Prípadne môže dochádzať ku kumulácii či zvýšenej vlhkosti v domácnosti, ktoré môže mať za následok vznik plesní. Plesne v domácnosti môžu byť zdrojom a príčinou respiračných ochorení či v niektorých prípadoch aj vzniku alebo zhoršeniu alergií či astmy. 

  Oprava a renovácia strešných okien, klasických okien, balkónových dverí či francúzskych okien by mala viesť k odstráneniu nedostatkov, poškodení s cieľom zvýšenia efektívnosti a funkčnosti okien a skvalitnenia životného prostredia v domácnosti. Počiatočným varovaním, ktoré vám naznačuje, že je potrebná renovácia strešných okien ale aj všetkých ďalších typov okien, môže byť v podobe prefukovania cez okná či hromadeniu vlhkosti. V tomto prípade by ste sa mali obrátiť na odborníkov v oblasti servisu a opravy okien, ktorí vám budú s renováciou alebo opravou vedieť pomôcť. V mnohých prípadoch nemusí byť renovácia strešných okien nevyhnutnosťou, možno bude postačovať oprava nedostatkov. Avšak renovácia strešných okien sa odporúča pri starších oknách, ktoré neboli servisované alebo boli servisované len málo, pri oknách, na ktorých je badať viditeľné poškodenia, ktorých oprava sa z funkčného ale aj finančného hľadiska neoplatí. 
  Pravidelný servis okien je spôsob, ktorým si dokážete predĺžiť životnosť vašich okien a zároveň tak predchádzať ich poškodeniam či znekvalitňovaniu ovzdušia vo vašej domácnosti. Servis okien, renovácia, oprava, ale aj povrchová úprava dreva okien (v prípade drevených okien) by mala byť realizovaná profesionálne a kvalitne, aby ste si zabezpečili dlhú trvácnosť okien a zdravý vzduch v domácnosti.

  Posted by Gréta Cicková @ 17:36

Comments are closed.