Všetky filozofie nových myšlienkových hnutí či komunít ľudí, ktorým moderný spôsob života neprináša veľký zmysel a dokonca majú túžbu vrátiť svoj život viac k prírode za zhodujú na základnej myšlienke. Myšlienka, že to, čo je prirodzené, je správne.
Chápe sa pojem „prirodzené“ rovnako? Čo obsahuje pojem “prirodzené“ vo svojom základe? Prirodzené je v základe všetko to, čo vytvorila príroda a umelé je zas naopak všetko to, čo je vytvorené človekom. Je pravda, že človek to všetko vytvoril s motiváciou, že prírodu akosi vylepší a následne budú životy ľudí príjemnejšie alebo jednoduchšie? Je to však naozaj tak?
K názoru, že všetko, čo človek vytvoril je zlé, by som sa určite neprikláňala. Podľa môjho názoru priemyselná revolúcia priniesla veľa užitočného. Dnes si už ani nevieme predstaviť, aké to bolo pred ňou. Život bol oveľa zložitejší. Dalo by sa povedať, že človek žil, aby prežil. Väčšina ľudí pracovala od rána do večera na poli, chovala zvieratá, starala sa o hospodárstvo a tak ďalej. Bežný chod života bol omnoho náročnejší. Gazdinky si nepomáhali automatickými pračkami či umývačkami riadu.
Dnes si väčšina ľudí svoj život už nevie predstaviť ani bez internetu, čo už by sme robili bez elektriny. Ale aké miesto má v našom živote príroda? Uvedomujeme si našu previazanosť s ňou? Vážime si ju?
Navyše, všetko, čo vytvorila dokonalé je. Vezmime si napríklad také ľudské chodidlo? Samo o sebe vytvára ideálne podmienky na prirodzenú chôdzu a paradoxne človekom prešpekulované topánky mu v tejto prirodzenosti bránia. Zastávam názor, že žiadna ortopedická obuv sa nevyrovná rehabilitačným účinkom chôdze na boso. Ďalším z genialít prírody je ľudský pôrod. Keď do neho nie je zbytočne zasahované môže dosahovať orgazmických výšin. Ťažko uveriť, však? Je o tom natočených veľa zaujímavých dokumentov, ktoré si môžete pozrieť. Samozrejme je dobré zasiahnuť v prípade chirurgických komplikácií, ale zbytočné urýchľovanie pôrodov je viac na škodu ako pre dobrú vec.